Pamięć podręczna to rodzaj pamięci, która może przechowywać dane w celu uzyskania szybszego dostępu. Procesory komputerowe to części komputera, które mogą wykonywać instrukcje szybciej niż jakakolwiek inna część komputera. Procesor komputerowy wykonuje swoje zadania, czytając i wykonując instrukcje po kolei. Podczas uruchamiania aplikacji na komputerze musi ona wczytać dane z pamięci masowej komputera (może odczytać informacje z połączenia internetowego, systemu operacyjnego lub innego oprogramowania). Buforowanie polega na przechowywaniu często używanych danych w miejscu, które umożliwia szybszy dostęp do nich. Ogólnie rzecz biorąc, pamięć podręczna to niewielka ilość szybkiej pamięci przeznaczona do przechowywania ostatnio używanych danych, aby następnym razem można było uzyskać do nich szybszy dostęp. Idea buforowania jest prosta: Jeśli coś jest potrzebne rzadko, trzymanie tego w wolniejszej lokalizacji marnuje zasoby; ale jeśli coś jest potrzebne częściej, trzymanie tego w wolniejszej lokalizacji marnuje czas. Zamiast tego umieszczamy często używane dane w miejscu, w którym wiemy, że następnym razem będziemy mogli dostać się do nich tak szybko, jak to możliwe.
Komputer będzie buforował tylko te dane, które znajdują się w pamięci podręcznej. Jeśli oglądasz stronę internetową, komputer przechowuje zawartość tej strony w pamięci podręcznej. Jeśli później ponownie klikniesz na link do tej strony, komputer pobierze z pamięci podręcznej jej wersję. Jeśli komputer przechowuje już wiele informacji w pamięci podręcznej, nie przeznaczy miejsca na przechowywanie nowych informacji, nawet jeśli klikniesz łącze do strony internetowej. Jednym ze sposobów sprawdzenia, co komputer buforuje, jest otwarcie Menedżera zadań. Możesz to zrobić, naciskając Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze. Po otwarciu Menedżera zadań, kliknij kartę Wydajność. W zakładce Wydajność powinieneś zobaczyć okno dialogowe, które wygląda tak: To okno dialogowe pokazuje informacje o procesorze, dyskach i pamięci komputera. W sekcji „Pamięć” kliknij przycisk „Pokaż procesy wszystkich użytkowników”. Pokazuje to informacje o całej pamięci używanej przez programy na komputerze. Informacje w tym oknie dialogowym różnią się w zależności od systemu operacyjnego komputera. Możesz posortować tę listę, klikając nagłówki różnych kolumn (na przykład kliknięcie przycisku „Nazwa procesu” sortuje listę alfabetycznie według nazwy programu). Możesz również wybrać jeden lub więcej procesów, klikając je. Następnie możesz kliknąć przycisk Zakończ zadanie, aby zamknąć te programy.
Buforowanie jest ważne w komputerach, ponieważ może pomóc Ci wykonać więcej pracy w krótszym czasie. Jeśli używasz komputera do pracy, prawdopodobnie masz kilka programów, których często używasz. Kiedy używasz jednego z tych programów, komputer musi odczytać informacje z jednego z urządzeń pamięci masowej (np. dysku twardego). Jeśli często używasz tego programu, komputer będzie musiał wielokrotnie odczytywać informacje z pamięci masowej. Jeśli komputer odczytuje informacje z pamięci masowej, jest powolny, ponieważ pamięć masowa jest wolniejsza niż pamięć komputera. Na przykład, jeśli pracujesz z arkuszem kalkulacyjnym i klikniesz przycisk, aby otworzyć plik, komputer musi odczytać plik z dysku twardego. Jeśli klikniesz ten przycisk ponownie, komputer musi ponownie odczytać plik. Pomocne może być tutaj buforowanie. Jeśli komputer przeczytał i zapisał informacje o pliku w pamięci podręcznej, może pobrać ten plik bezpośrednio z pamięci podręcznej. Dzięki temu komputer nie musi ponownie odczytywać pliku z dysku twardego.
– Szybszy czas uruchamiania: Jeśli program, którego używasz, często ładuje dane z internetu, buforowanie tych danych w pamięci podręcznej komputera może skrócić czas potrzebny do uruchomienia tego programu nawet o 80%. – Bardziej efektywne wykorzystanie przepustowości: Jeśli uruchamiasz program, który zużywa dużo przepustowości, buforowanie tych danych w pamięci podręcznej komputera może zmniejszyć ilość zużywanych danych nawet o 80%. – Zmniejszone zużycie komputera: Podczas korzystania z komputera odczyt danych z urządzeń pamięci masowej powoduje obciążenie sprzętu komputerowego. – Dłuższa żywotność komputera: Używanie komputerów z dużą ilością urządzeń pamięci masowej może zużywać te urządzenia pamięci masowej szybciej niż komputery z małą ilością urządzeń pamięci masowej lub bez nich.
Kiedy program prosi komputer o odczytanie danych z jego urządzeń pamięci masowej, komputer kopiuje te dane do pamięci komputera, aby program mógł z nich skorzystać. Jeśli komputer kopiuje często używane dane do swojej pamięci, może szybciej dotrzeć do tych danych, gdy program ich zażąda. – Jeśli komputer skopiuje blok danych do swojej pamięci, a program nie będzie ich więcej używał, komputer usunie te dane ze swojej pamięci. – Jeśli komputer skopiuje blok danych do swojej pamięci, a program ponownie użyje tych danych, komputer zachowa je w swojej pamięci. Jeśli komputer ma dużo danych w swojej pamięci, może być konieczne zrobienie miejsca dla innych danych. Gdy komputerowi brakuje pamięci i musi zrobić miejsce na nowe dane, komputer usunie dane ze swojej pamięci, jeśli nie są one często używane. – Jeśli komputer skopiował blok danych do swojej pamięci, ale program nie używa tych danych ponownie, komputer usunie te dane ze swojej pamięci.
Buforowanie komputera to proces polegający na przechowywaniu w pamięci komputera danych, które są często używane, aby ułatwić komputerowi dostęp do tych danych. Kiedy komputer uruchamia aplikację, przechowuje w swojej pamięci dane, których ta aplikacja używa, aby w przyszłości mieć do nich szybszy dostęp. Buforowanie jest ważne dla szybkości, wydajności i trwałości komputera. Może ono skrócić czas ładowania aplikacji i stron internetowych nawet o 80%. Buforowanie może również zmniejszyć wykorzystanie przepustowości komputera nawet o 80% i może zmniejszyć zużycie sprzętu komputerowego.